środa, 14 listopada 2012

Rozwój elektrowni wiatrowych

Opony zimowe

Elektrownia wiatrowa o mocy 3 MW generuje ok. 2 mln zł przychodów rocznie. Zyskowność wynika m.in. z tego, że ceny zielonej energii należą w Polsce do najwyższych w Europie. Za sprzedaż 1 MWh właściciel takiej elektrowi może uzyskać do 110 euro, podczas gdy w Niemczech 80, a w Holandii nawet 70 euro. O sukcesie inwestycji w dużej mierze przesądza lokalizacja. Turbina powinna pracować przynajmniej 2 tys. godzin w roku. Do niedawna minimalna prędkość wiatru przy tego typu inwestycjach musiała wynosić 6 m/s, ale najnowsze turbiny zapewniają opłacalność przedsięwzięcia już przy prędkości 5 m/s
   Inwestycja w 1 MW energii z wiatru to wydatek rzędu 1,5 mln euro. Ze zdobyciem pieniędzy nie powinno być problemu. Wystarczy posiadać kapitał w wysokości 5% wartości inwestycji.
   Od momentu znalezienia lokalizacji do uruchomienia wiatraka upływa średnio pięć lat. Część przedsiębiorców zresztą od początku nastawia się na załatwienie formalności i sprzedaż projektu, gdy tylko uzyska wszystkie wymagane pozwolenia (bez budowy infrastruktury). Uzyskują ok. 50-70 tys. euro za 1 MW. Największym wydatkiem przy inwestycji w farmę jest zakup turbiny wiatrowej. Może pochłanąć ok. trzech czwartych funduszy. Ale żywotność turbiny wynosi ponad 20 lat, a inwestycja zwraca się przy dobrej wietrzności po czterech – pięciu latach, gdy zaś wiatr wieje słabiej (np. na południu Polski) – po ok. siedmiu – ośmiu latach. Ale kupno turbiny jest nie tylko kwestią pieniędzy, ale i czasu. Termin dostawy wynosi zwykle trzy – cztery lata. Najkorzystniejsze warunki wiatrowe są na Wybrzeżu. Jednak najnowsze turbiny znacznie zwiększyły możliwości inwestycyjne firm i wiatraki opłaca się stawiać także w centralnej Polsce.  Chodzi o pomiar wiatru, co wymaga budowy masztu wysokości 40 m i kosztuje ok. 150 tys. zł. Wyniki pomiaru są jednym z tych dokumentów, które trzeba mieć ze sobą, rozpoczynając starania o kredyt.

Brak komentarzy: